Як і чим прочистити каналізаційні труби від жиру?

Як прочистити засмічення в унітазі самостійно?

Всередині каналізаційні труби часто виглядають дуже неакуратно, на відміну від зовнішнього вигляду. Під час перевірки відкривається неприваблива картина — товсті відкладення липкої темної субстанції. У 2010-х роках британські комунальники надали цьому явищу назву «жирберг», поєднавши слово «жир» із закінченням слова «айсберг».

Чи потрібно очищати каналізацію від жиру?

Жирберг — це затверділий кулінарний жир, який змішується з нерозкладними відходами. Останні потрапляють у стічні води під час миття посуду і відкладаються на шорстких поверхнях труб. До жирового відкладення прилипають звисинки, волосся, вологі серветки, текстиль та інші сміттєві відходи, які пропливають повз. Із часом на жирбергах заселяються колонії бактерій. Через це утворення набувають темний колір та різкий неприємний запах. Якщо вам потрібна очистка труб каналізації, перейдіть сюди.

Жировий «айсберг» росте як сніжний ком та каналізація забруднюється. На тонку плівку швидко налипають нові шари, створюючи на стінках труб химерні «сталактити» та «сталагміти». Через 3–4 роки неочищений трубопровід втрачає до 50 % пропускної здатності, а у вузькому проході постійно утворюються засмічення. Пропонуємо розібратися, як і чим прочистити каналізаційні труби від жиру у квартирі або приватному будинку.

канализационный жир
Каналізаційна труба, забита жиром

Як очистити труби на кухні від жиру в домашніх умовах?

Проводьте профілактичну чистку труб перед появою жирових засмічень у каналізаційній системі — щонайменше раз на 3–4 місяці. Без допомоги фахівців нарости жиру можна видалити народними методами, спеціалізованими засобами та з використанням звичайних інструментів.

Порада: якщо готуєте з великою кількістю олії, встановіть під кухонною мийкою побутовий жировловлювач, а для утилізації органічних відходів використовуйте спеціальні спороферментуючі бактерії. Якщо жировловлювача немає, зливайте відпрацьовану фритюрну олію в окремий контейнер для утилізації на спеціальних станціях.

Народні засоби

Для профілактичного чищення можна використовувати народні методи, заощадивши на побутовій хімії та послугах фахівців. Прочистити від жиру чавунні та пластикові каналізаційні труби в багатоквартирному або приватному будинку можна за допомогою звичайної харчової соди.

Перевага народних методів — абсолютна нешкідливість усіх інгредієнтів. Недолік — низька ефективність у разі сильних забрудненнь і «місцевий» вплив лише на найближчу ділянку трубопроводу. За допомогою соди не вдасться пробити щільну жирову пробку й розчинити товсті багаторічні жирберги на стінках каналізації.

Ми розповімо, як прочистити труби на кухні від жиру, якщо ви зіткнулися з подібною проблемою. Спробуйте прості й дешеві «рецепти»:

  • Сода й окріп — залийте в зливний отвір 1 л окропу, щоб розчинити жир у каналізації. Через кілька хвилин всипте в стік склянку соди й додайте ще трохи гарячої води.
  • Сода й оцет — засипте в злив пів склянки соди й залийте половиною склянки оцту. Через дві години промийте трубу окропом.
  • Сода й сіль — змішайте інгредієнти в пропорції 1:1 (по пів склянки) і засипте суміш у стік раковини або ванни. Відразу, а потім раз на 1,5–2 години заливайте в трубу по пів склянки окропу. Через 8–10 годин промийте злив гарячою водою.
  • Сода й лимонна кислота — розведіть пів склянки соди в літрі гарячої води й додайте 100 г лимонної кислоти. Залийте суміш у стік на 2 години, потім промийте теплим струменем з-під крана.

Важливо: «крутий» окріп допустимо заливати тільки в металевий трубопровід. Для пластикових труб потрібна гаряча вода з температурою не більше +80°C .

На замітку: деякі господині для очищення труб від жиру замість соди використовують хлористі відбілювачі. Для досягнення результату потрібно не менше літра побутового засобу. За ефективністю обидва методи не поступаються один одному, а за супутнім запахом спосіб із хлоркою явно програє. Крім того, залитий у каналізацію хлор виділяє токсичні гази.

Спеціалізовані засоби

Як очистити каналізаційні труби від жиру, якщо народні методи не допомагають? Часто проблему вдається вирішити за допомогою засобів побутової хімії, які випускаються у вигляді порошків, гелів та спеціальних розчинів. У якості активної речовини використовується гідроксид і/або гіпохлорит натрію. Крім каналізаційного жиру, хімічні препарати розчиняють залишки їжі, волосся, вапнякові нальоти та органічні забруднення. Додатковий ефект — дезінфекція поверхонь.

На замітку: для того, щоб видалити жирову пробку з каналізації, слід залити в зливний отвір 200–500 мл засобу, а через 1,5–2 години промити труби водою.

Механічний спосіб

Як прочистити каналізаційну трубу від пробки із жиру, якщо «хімія» виявилася безсилою? Є 2 класичних способи:

  • Вантуз — нагнітає тиск у трубі, унаслідок чого пробиває засмічення. Для прочищення необхідно закрити гумовим ковпаком отвір зливу, набрати в раковину або ванну трохи води й кілька разів різко натиснути на ручку. Якщо в раковини 2 отвори, заткніть другий пробкою або ганчіркою.
  • Сантехнічний трос — руйнує і проштовхує засмічення. Якщо каналізація забилася жиром, акуратно проштовхніть трос у трубу до місця затору, а потім зробіть кілька обертальних і зворотно-поступальних рухів.

Як очистити зливну яму від жиру

Вигрібну яму автономної каналізації варто чистити від жиру, мулу та інших твердих відходів не рідше 1 разу на 6–7 місяців. 

Способи усунення жирових відкладень «своїми руками»:

  1. Каустична сода (гідроксид натрію) — 2 кг на 7 л води. Розчин треба вилити в зливну яму. За необхідності процедуру можна повторити. Засіб дуже токсичний. У разі потрапляння на шкіру і слизові оболонки він спричиняє найсильніші хімічні опіки, тому процедуру необхідно проводити тільки в засобах захисту: окулярах, масці та гумових рукавичках. Каустик отруює ґрунт, тому підходить тільки для герметичних ям.
  2. Бактеріологічні препарати — розчиняють жир, розріджують тверді відходи, нейтралізують фекальні отрути й запахи. Бактерії та результати їхньої діяльності абсолютно безпечні для людини й довкілля. Оброблений мул може використовуватися як компост.

Професійна очистка каналізаційних труб від жиру від «АСК»

Якщо жоден із перерахованих методів не допоміг, звертайтеся в «Аварійно Сервісну Компанію». Досвідчені майстри усувають жирові відкладення та засмічення будь-якого ступеня занедбаності за допомогою професійних гідродинамічних і електромеханічних установок.

Засмічення і нарости видаляються спіральним тросом, який робить кілька сотень обертів за хвилину. Для очищення стінок труб використовуються потужні струмені води, після яких поверхні знову стають гладкими та отримують довготривалий «імунітет» до жирових відкладень. Зливні ями вичищають за допомогою асенізаторських і мулососних машин, а відходи утилізують на спеціалізованих полігонах.

прочистка труб от жира

Ціни на прочистку каналізації

Вид робіт Од. виміру Цiна, грн. Замовити
1 Гідродинамічна прочищення каналізації (понад 10 метрів) м.п.
45 грн м.п.
50 грн м.п.
Замовити
2 Механічна прочистка каналізації (понад 10 метрів) м.п.
45 грн м.п.
50 грн м.п.
Замовити
3 Прочищення вертикальних труб каналізації (стояк) робота
поверх 270 грн робота
поверх 300 грн робота
Замовити
4 Очищення колодязя від налипань шт.
150 грн шт.
250 грн шт.
Замовити
5 Комплексне сервісне обслуговування каналізаційних мереж робота
2500 грн робота
3000 грн робота
Замовити
6 Відкачування вигрібної ями 10 кубов
2500 грн 10 кубов
3100 грн 10 кубов
Замовити
7 Нічний виїзд бригади послуга
2500 грн послуга
2750 грн послуга
Замовити
8 Аварійна робота бригади послуга
договірна послуга
договірна послуга
Замовити